MUSTAFA DEMİR KİMDİR?
Haber
21 Aralık 2021 - Salı 11:14
 
MUSTAFA DEMİR KİMDİR?
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir kimdir?
KİM KİMDİR? Haberi
MUSTAFA DEMİR KİMDİR?

18 Ocak 1961'de Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Türkiye Emlak Bankası'nda Fen Eksperliği görevinde bulundu. Samsun'da mimarlık, inşaat müteahhitliği ve ticaret işiyle uğraştı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) Samsun Şubesi Kurucu Üyesi ve Şube Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Atakum Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği yaptı.

2002 seçimlerinde AK Parti'den Meclis'e girerek, 22. Dönem Samsun Milletvekili oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 2007 seçimlerinde yeniden seçilerek Meclis'e girdi ve 23. Dönem'de aynı komisyonun başkanlığına yeniden seçildi.

1 Mayıs 2009'da II. Erdoğan Hükûmeti'nde yapılan kabine değişikliği sonucu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevine getirildi.Bir gün sonra yeni görevini Faruk Nafız Özak'tan devraldı. Böylece Samsun, 12 yıl aradan sonra ilk kez bir bakan çıkarmış oldu. 24. Dönem Samsun Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girdi. 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Kaynak: Editör: Hakan Yakın
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı