Bugun...



'Pepelek Hasan Efendi'yi tanıyor musunuz?

Kim olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız...

facebook-paylas
Güncelleme: 13-03-2019 14:53:02 Tarih: 11-03-2019 14:51

'Pepelek Hasan Efendi'yi tanıyor musunuz?

Karadeniz'in İncisi olarak tabir edilen Samsun, ilk belediye ünvanını 1869 yılında aldı. 1993 yılında ise Büyükşehir Belediyesi oldu. Samsun'da göreve hala devam eden Zihni Şahin ile birlikte toplam 61 belediye başkanı görev yaptı. Belediye Başkanlığı görevini en uzun süre yapan isim ise şuan AK Parti Samsun Milletvekili olan Yusuf Ziya Yılmaz oldu. Yılmaz, bu görevini tam 19 yıl yaptı. Samsun Belediye Başkanlığı makamı, 7 kez atama gördü. Bunların sonuncusu ise mevcut belediye başkanı Zihni Şahin'dir. Şahin, Yusuf Ziya Yılmaz'ın AK Parti Samsun Milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesinin ardından, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak belirlenmiş ve görevine başlamıştır. Haberimizin başlığında yer alan Pepelek Hasan ise Samsun'un 18. belediye başkanıdır. İşte sırasıyla Samsun'da beleidye başkanlığı yapmış isimler:
 
1-Emrullah Efendi; 1869-1869 
2-Mehmet Kaptan Ağa; 1869-1872 
3-Hacı İsmail Efendi; 1872-1878 
4-Hasan Tahsin Efendi; 1879-1881 
5-Mahmut Bey; 1881-1883 
6-Müftüzade Halim Efendi; 1883-1889 
7-Mustafa Efendi; 1890-1896 
8-Şişboyun Ahmet Rağıp Efendi; 1896-1904 
9-Hacı Hafız Reşat Efendi; 1904-1905 
10-Gebilizade Mustafa Necip Efendi; 1905-1907 
11-Şükrü Efendi; 1907-1908 
12-Papasoğlu Yorgaki Efendi; 1908-1909 
13-Gebilizade Mustafa Necip Efendi; 2 Şubat 1909-1914 
14-Kansızzade Osman Hayri Bey; 1914-1919 
15-Ahmet Efendi; 1919-1919 
16-Ali Rıza Bey; 1919-1920 
17-Nihat Bey; 1920-1921 
18-Pepelek Hasan Efendi; 1921-1922 
19-Ömer Bey; 1922-1922 
20-Şefik Avni Özüdoğru; 1922 Haziran-1924 
21-Boşnakzade Ahmet Resai Bey; Haziran 1924- 1 Mart 1925 
22-Şefik Avni Özüdoğru; 1 Mart 1925-Haziran 1925 
23-İbrahim Veysi Bey; Haziran 1925-Ağustos 1925 
24-Ömer Niyazi Karataş; Ağustos 1925-Kasım 1925 
25-Çubukçuzade Mehmet Suphi Bey; Kasım 1925-1 Mart 1927 
26-Yelkencizade Şükrü Bey; 1 Mart 1927-9 Eylül 1928-1 yıl, 192 gün 
27-Hacızade Rüstem Bey; 9 Eylül 1928-1928 
28-Rahmi Taşhan; 1928-1 Mart 1929 
29-Hacı Hüseyinzade Baha Bey; 1 Mart 1929-10 Nisan 1929-40 gün 
30-Faik Bey; 10 Nisan 1929-20 Ekim 1930-1 yıl, 193 gün 
31-Boşnakzade Ahmet Resai Bey; 20 Ekim 1930-8 Mart 1931-139 gün-Seçim-SCF-1930 
32-Faik Bey; 8 Mart 1931-14 Nisan 1931-37 gün 
33-Kefelizade Sami Bey; 14 Nisan 1931-1 Ağustos 1932-1 yıl, 109 gün 
34-Kefelizade İhsan Bey; 1 Ağustos 1932-10 Ocak 1934-1 yıl, 162 gün 
35-Hasan Umur; 10 Ocak 1934-25 Ekim 1934-288 gün 
36-Nazif Biğat; 25 Ekim 1934-25 Ocak 1935-92 gün 
37-Hüsnü Yeğen; 25 Ocak 1935-8 Ağustos 1935-195 gün 
38-Naşit Fırat; 8 Ağustos 1935-2 Kasım 1938-3 yıl, 86 gün 
39-Necmettin Divitçioğlu; 2 Kasım 1938-1 Nisan 1940-1 yıl, 151 gün 
40-Rüstem Mesutoğlu; 4 Haziran 1940-2 Kasım 1942-2 yıl, 151 gün 
41-Mümtaz Arkayın; 2 Kasım 1942-24 Nisan 1943-173 gün 
42-Ahmet Eymir; 24 Nisan 1943-26 Temmuz 1946-3 yıl, 93 gün 
43-Muhittin Özkefeli; 1 Eylül 1946-17 Kasım 1948-2 yıl, 77 gün 
44-Sami Arım; 17 Kasım 1948-8 Mart 1950-1 yıl, 111 gün 
45-İsmail Yurtsever; 8 Mart 1950-8 Eylül 1950-184 gün 
46-Nurettin Cerit; 8 Eylül 1950-8 Ağustos 1951-334 gün 
47-Hamit Erip Kember; 8 Ağustos 1951-16 Ocak 1953-1 yıl, 161 gün 
48-Nüzhet Ulusoy; 16 Ocak 1953-11 Eylül 1957-4 yıl, 238 gün-Seçim-DP-1955 
49-Muzaffer Uzar; 1 Ekim 1957-27 Mayıs 1960-2 yıl, 239 gün 
50-Turan Ergüngör; 27 Mayıs 1960-22 Haziran 1960-26 gün-Atama 
51-Mustafa Rauf İnan; 22 Haziran 1960-2 Kasım 1960-133 gün-Atama 
52-Fahrettin Erverdi; 2 Kasım 1960-23 Ekim 1962-1 yıl, 355 gün-Atama
53-Hamdi Ömeroğlu; 23 Ekim 1962-21 Kasım 1963-1 yıl, 29 gün-Atama
54-Bünyad Arsan; 21 Kasım 1963-2 Haziran 1968-4 yıl, 194 gün-Seçim-AP-1963 
55-Kemal Vehbi Gül; 2 Haziran 1968-13 Eylül 1980-12 yıl, 103 gün-Seçim-AP, Bağımsız-1968, 1973, 1977 
56-Tbp. Alb. Selahattin Ereren; 13 Eylül 1980-25 Mart 1984-3 yıl, 194 gün-Atama
57-Kemal Vehbi Gül; 25 Mart 1984-27 Ekim 1988-4 yıl, 216 gün-Seçim-ANAP-1984 
58-Ruhat Çetinkaya; 27 Ekim 1988-26 Mart 1989-150 gün-Atama-ANAP belediye meclis üyesi
59-Muzaffer Önder; 26 Mart 1989-18 Nisan 1999-10 yıl, 23 gün-Seçim-SHP, CHP-1989, 1994 
60-Yusuf Ziya Yılmaz; 18 Nisan 1999 - Nisan 2018, AK Parti
61-Zihni Şahin; 3 Mayıs 2018, halen görevde






Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI