Bugun...Samsunluların tek hayali: AKM çatısında kayak yapmak

2000 yılında yapımı tamamlanan ve 2001 yılında faaliyete geçen Atatürk Kültür Merkezi binası, mimarı tarzı ile Samsun'un sembollerinden biri olmuştur.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2019 09:37

Samsunluların tek hayali: AKM çatısında kayak yapmak

2000 yılında yapımı tamamlanan ve 2001 yılında faaliyete geçen Atatürk Kültür Merkezi binası, mimarı tarzı ile Samsun'un sembollerinden biri olmuştur. Her Samsun'lunun kar yağdığında önünden geçerken, çatısında kayak yapmak istediği bu bina, Samsun'daki kültürel faaliyetlerin merkezi konumundadır.
 
İlkadım İlçesi'nde yer alan Atatürk Kültür Merkezi; opera gösterileri, tiyatro gösterileri, konserler, bale gösterileri, çocuk oyunları ve müzikallerin sergilendiği, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı 6 Devlet Opera ve Balesi’nden birisidir. Atatürk Kültür Merkezi, 2008 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. 
 
Mimari açıdan ilginç bir görüntüye sahip olan AKM Binası içerisinde iki adet salon bulunmaktadır. 550 kişilik büyük salon ve 210 kişilik küçük salon, uluslararası standartlarda ses ve ışık ekipmanları ile donatılmış, gerekli her türlü teknolojik alt yapıya sahiptir. Büyük Salon sahnesi altında orkestra ekibinin eserlere eşlik ederken yer aldığı bir Orkestra Çukuru da bulunmaktadır. Dünyaca ünlü opera ve bale eserlerinin sergilendiği, Türkiye çapında önemli eserleri bulunan tiyatro sanatçılarının sahne aldığı bu bina, Samsunlu sanatseverlerin,  ilk durağıdır. 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI YUKARI