SAMSUNLU TANIMA REHBERİ!
Haber
03 Eylül 2022 - Cumartesi 12:35
 
SAMSUNLU TANIMA REHBERİ!
Yeni tanıştığınız birinin Samsunlu olup olmadığını anlamak için bilmeniz gerekenler! 'Bu kadarı sadece Samsun'da olur' diyeceğiniz haberler. İşte sadece Samsunluların anlayabileceği bir bilgilendirme yazısı.
SAMSUN Haberi
SAMSUNLU TANIMA REHBERİ!

Kurtuluş Mücadelesinin meşale şehri Samsun, bir çok kenti kıskandıran güzellikleriyle her zaman ön planda olmuştur. Atatürk’ün Şehri olarak anılan Samsun, bütün özelliklerinin yanı sıra, Samsunluların diğer şehirlerde yaşayanlardan farklı bir takım özelliklere sahip olmasıdır. Öyle ki, dünyanın diğer ucunda dahi olsa, bir Samsunlu, başka bir Samsunluyu hemen tanıyabilir.

Asayiş haberleriyle her zaman gündemde olan Samsun İli, ilginç olayların da sürekli yaşandığı bir kent olarak dikkat çekmektedir. Samsun’da Sıradan Bir Gün başlığı ile defalarca Türkiye’nin gündemine taşınan bu olaylar, Samsunlu olmayanların, Samsunlularla ilgili farklı düşünceler içerisine girmesine de neden olmuştur.

Yeni birisiyle tanıştınız. Karşınızdaki insanın Samsunlu olup olmadığını anlamak için Albert Einstein olmanıza gerek yok. Basit birkaç hamle ile karşınızdaki kişinin Samsunlu olduğunu anlayabilirsiniz. Şimdi, Samsunlulara özgü olay ve davranışlara göz atalım.

*AZ ve DA eklerinin en çok kullanıldığı şehir Samsun’dur. Karşınızdaki kişi, sizden yaptığınız işi bırakmanızı istediğinde, “Az bi dur daa’ diyecektir. Buradaki DA ekine, bir A harfi daha eklenmesi, karşınızdaki kişinin Samsunlu olduğunun en önemli belirtisidir.

*Samsun’un plakası 55’dir. Rakamla 55 yazmak ne kadar kolaysa, söylem şeklinde 55 demek, Samsunlular için bir o kadar zordur. Elli Beş demek için, Elli’nin E harfinin yanına bir ya da iki tane E harfi daha koyulması gerekir. Karşılaştığınız kişiye Samsun’un plakasını sorun, Eeeli Beş diyorsa, tebrikler, bir Samsunlu ile daha karşılaştınız.

*Şehrin önemli sanat merkezlerinden birisi, Atatürk Kültür Merkezidir. AKM’nin bina olarak yapım şekli, dev bir kaydırağı anımsatmaktadır. Samsun’da yaşayan neredeyse herkes, bu dev binanın önünden geçerken, “Kar yağınca buradan ne kayılır” diye aklından geçirmiştir. Bu hayal, geçtiğimiz yıllarda, yoğun bir kay yağışı akşamında, yüzlerce gencin katılımıyla (kaçak) olarak gerçek olmuştur.

*Samsun’un her zaman prestiji konumunda olan Çiftlik Caddesi, gençlerin gezmekten en çok zevk aldığı yaşam alanları arasındadır. Çiftlik Caddesi, aynı zamanda tüm şehrin merkezdeki buluşma noktasıdır. Ancak bu buluşmalarda en büyük sorun, caddenin başının ne taraf olduğudur. Misal, Çiftlik Caddesinin başında buluşalım diyen iki kişiden birisi Haşet, diğeri ise Öğretmenevi tarafında beklemektedir. Caddenin başının belli olmaması sebebiyle yaşanan bu kargaşa yüzünden, çok sayıda Samsunlunun buluşması gecikmiştir.

*Haşet! Samsunlular için önemli bir buluşma merkezidir. Çiftlik Caddesinin (Çarşamba İlçesi yönündeki) başlangıç noktasında, bundan yıllar önce bir süre hizmet veren bir kırtasiyenin adıydı Haşet. Kırtasiye birkaç sene hizmet verdi ama on yıllardır o nokta Haşet olarak anılıyor. Tıpkı Devlet Hastanesi kavşağında yıllarca hizmet veren ama on yıldan fazla süre önce kapanan Katoça gibi. Devlet Hastanesi Kavşağı, yaşı 25’in üstünde olan herkes için Katoça Kavşağıdır.

*Ulusal kanalların ana haber bültenlerini izlerken, Samsun adının en az bir kez duyulacağından emin olmak, Samsunlu olmaktır. Zira asayiş olaylarında ve bu olaylardaki ilginçliklerde, Samsun’un üstüne yoktur.

*Samsunlu biri, Pazar sabahı uyandığında istemsizce pide yemek istemektedir. Samsun’da Pazar günlerinin olmazsa olmazı olan Samsun Pidesi, genelde evde hazırlanan iç malzemesinin, evin en küçüğü ya da babası tarafından pideciye bir tencere ya da tepsiye götürülmesi ile yaptırılır. Samsun Pidesi, Türkiye’de meşhurdur. Bir çok şehirde Samsun Pidesi adı altında satılmaktadır. Ancak asıl Samsun Pidesi, lüks restoranlarda değil, mahalle arasındaki bizim Ahmet Usta, Mehmet Usta gibi yerel fırınlarda yenilir.

*Bir Samsunlunun, gezmek için şehir dışına çıkma serüveni, çok da uzun sürmez. Her Samsunlu, bu şehirden gitmek istediğini söyler ancak geri dönüş süresi, gidiş süresinden hızlı olur. Zira, her ne kadar asayiş olayları göz korkutsa da, bir Samsunlu, Samsunda hep güven içinde yaşar.

*Samsun’a dönüşün en güzel yanı, Üstün Avize’nin meşhur dev avizesini görmektir. Avizeyi görünce, ‘Oh çok şükür’ diyen Samsunlu sayısının az olmadığı tahmin ediliyor.

*Samsun’da Samsun Pidesi kadar meşhur bir lezzet de dönerdir. Samsun Döneri de lezzeti ile meşhurdur. Samsunluların döner yeme tercihi, genellikle dürüm olarak belirlenir. Çift lavaşlı dürüm ve ayran ikilisi, yıllardır kentin damak tadıdır. Burada önemli kriter ise ayran’ı, dürüm yedikten sonra içmektir. Dürüm ve ayranı aynı anda bitiren, Samsunlu değildir.

*Samsun’da yaşayan Samsunlular, hava durumu raporlarına göre yaşamaz. Havanın her an değişebileceğini, en sıcak günde bile yağmur yağabileceğini bilir. Buna göre önlem alarak yaşar. Zira Memleket Samsun ise hava durumunun her haline de alışkın olmak gerekir.

*Her Samsunlu, aynı zamanda koyu bir Samsunspor taraftadır. Kimisi bunu açık bir şekilde yaşar. Kimisi ise içindeki Samsunspor sevgisine rağmen, başka bir takıma gönül verebilir. Ama genel itibar ile Samsunspor’un başarısına bütün şehir birlikte sevinirken, başarısızlık şehirde kasvetli bir havaya sebep olmaktadır.

*Haydi bir değişiklik yapalım diyen Samsunluların, böyle anlardaki en büyük değişiklik hamlesi, Çakallı’ya giderek menemen yemek olur. Bu aktiviteye eş olarak, yaz aylarında Sinop’a gitmek de, büyük bir değişiklik olarak değerlendirilir. Öyle ki yazın Sinop’a giden bir Samsunlunun, çok sayıda tanıdığını görmesi mümkündür.

Farklı içeriklerle bu örnekleri çoğaltmak mümkün olur ancak şimdi de Samsun markasıyla medyada yer alan haber başlıklarına göz atalım. Bu kadarı da ancak Samsun’da olur dedirten haberler;

*Leonardo Di Caprio’nun Oscar almasının ardından bir vatandaşın kurban kestirmesi.

*Bir binanın tepesinde intihar girişiminde bulunan bir vatandaşın, aşağıdaki vatandaşlar tarafından ‘atla, atla’ diye gaza getirilmesi ve intihardan vazgeçen şahıs ile aşağıdakilerin tartışması.

*Domuz’un linç edilmesi olayı da meşhur vakalarımızdandır. Yavru domuz, Samsun’un Canik İlçesinde onlarca vatandaşın taşlı saldırısına uğramış, bu olay bizi Türkiye’nin gündemine taşımıştır.

*Bisikletten düşen gence yardım eden bir başka genç, yardım tartışmasının içerisinde kalmış, yardım eden ve yardım edilen iki genç birbirine girmiştir. Yardım eden genç, tartışma sırasında, yardım etmek istediği genci bıçaklamıştır.

*Samsun’da bir vatandaş, nefesini tutarak intihar etmeye çalışmış. Normal olarak da bu girişimi başarısız olmuştur.

*Samsun’da binaların çatısına saklandığı tahmin edilen bir şahıs, uzun namlulu bir silah ile yoldan geçenlere ateş etmiş, çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. Samsun’da Snipper Paniği olarak basında yer bulan bu olaydan sonra, vatandaşlar uzun süre sokağa çıkarken tedirgin olmuştur.

*Denizde boğulan bir kadın anonsu ile Sahil Güvenlik botları hızla söz konusu bölgeye gitmiştir. Boğulduğu sanılan kadının, şişme kadın olması, uzun süre konuşulmuştur.

Bu haberlere de ek onlarca haber, yine çok sayıda ilginç haberde, Samsun adını görmek mümkündür. Televizyonlarda ana haber bültenleri izlerken karşılaştığınız ilginç haberler sırasında, ekranın sağ köşesine bakmanız yeterli. Samsun yazma ihtimali bir hayli yüksektir.Samsun Beyi 2019 ©

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: SAMSUNLU, TANIMA, REHBERİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı